Július, esej z věznice

 

1) Co si vybavím, když se řekne dětství?

2) Kdo mě v životě nejvíc ovlivnil?

3) Jak jsem prožíval roky ve škole?

1 – Radost a bezstarostný život, láska. Také bolest – důvod rozchod rodičů, zoufalství a uzavření se. Vše co jest napsáno v předchozí větě se rozpadá! Což navazuje na druhou otázku, že mne to velmi ovlivnilo. Stal se ze mne záškolák a konzument drog. Takže krádeže a tím se rozjela má „kariéra“ Basmana, který nemá co ztratit, protože to, co ho hřálo, ho najednou „stravuje zimou“, zklamáním, nakonec partnerka. Samozřejmě další zklamání a totální nervový kolaps. Né, neléčil jsem se, není to potřeba.

3 – Škola? Dva Romové ve třídě, když byly ve škole vši, volali si okamžitě nás k tabuli. Samozřejmě se zklamáním, protože pro mě jsme odcházeli jako vítězové, ale rovnou domů! Proč seděli jsme v poslední lavici a začínalo se u nás! Seděli jsme v první lavici, začínalo se u nás! Když jsem se učil řezníkem, jedna osoba mi řekla, že to přece ode mne nemůže koupit. Proč? Jsem Rom!

Nemám nic proti lidem, ale proti jedincům. Proč? Bůh stvořil Adama a Evu! Né bílýho a tmavýho! Ten kdo tomu nerozumí, za toho mi nezbývá nic, jen se modlit.

Takže jak jsem prožíval školu? Neprožíval! Nebylo co! A to špatný mi otevřelo oči. Díky Bohu za to, že jsem Rom. On si mne chtěl poznačit.