Dělej, co nikdo nedělá nebo dělat nechce

Mons. Martin Holík: Dělej, co nikdo nedělá

Před pár lety mě kamarádka upozornila na máloříkající web prisonfellowship.cz s dotazem, zda bych nechtěl svým jménem tuto aktivitu podpořit. Po prvním pracovním setkání jsem byl nadšen. Proč?

Mám za to, že víra křesťanů je živá, pokud dělají, co jiní ještě nezačali, nebo dělají-li věci tak dobře, že si je od nich společnost objedná, nebo činnosti, které nikdo dělat nechce. Útulky, hospice, nemocnice, školy.

Pod heslem Dělej, co nikdo nedělá, pracuje i skupina lidí kolem vězeňství.

Řeknu to po lopatě: Pro nemocné děti udělá každý, co může; pro děti trestané tím, že jejich tátové nebo mámy jsou ve vězení, nikdo nic. Pomoci vrahovi po odpykání spravedlivého trestu? Kam bychom to přišli, takový člověk už neměl nikdy vyjít na svobodu!

Lidé kolem MVS jsou téměř všichni motivovaní svojí vírou. Věří, že každý člověk má svoji lidskou nezadatelnou důstojnost, a to v jakékoli situaci. Obdivuji pestrost a praktičnost skutků MVS: ulehčují blízkým vězněného člověka přečkat a vězněným a propouštěným pomáhají v prvních hodinách po návratu do rušného světa. Andělský strom, Andělský kemp, Den s dítětem, koncerty ve věznicích, otevřené věznice, Building Bridges.

MVS doplňuje práci kaplanů

MVS neokázale ukazuje i profesionálům, že dobré věci se dají dělat ještě lépe. Další silnou parketou MVS je inspirace v zahraničí. Záměry umí dokládat úspěchy nebo neúspěchy z jiných zemí, takže je se o co opřít. MVS respektuje další souběžnou, výbornou činnost vězeňských kaplanů, odborných pečovatelů, psychologů a dalších odborníků. Lidé z MVS se modlí. Lidé z MVS jsou v drtivé většině dobrovolníci, podnikatelé, mámy na rodičovské, lidé po odpykání trestu s touhou pomoci, každý pracuje na svém kousku.

MVS umí žádat granty a dotace, ale jde to ztuha. Pro úhradu spoluúčasti potřebuje finanční prostředky, stejně tak pro přípravu, tisk a rozeslání tohoto vkladu v Katolickém týdeníku.

Znáte rodinu, kde je syn je ve vězení pro násilný čin? Znáte děti bez mámy, která sedí za defraudaci? Pošlete něco na uvedené konto! Děkuji! Naplníte tak větu z Mt 25: Byl jsem ve vězení, a navštívili jste mě. Jak řekl papež František na návštěvě vězňům: Nesoudím, vím, že stačilo málo, a byl bych na vašem místě já.

Mons. MARTIN HOLÍK, ředitel Radia Proglas